שאלות נפוצות

חיפוי, למה?
החיפוי יסודו ברצון להשיג מספר יתרונות בגינה: חיסכון בעבודות תחזוקה (מניעת עשבייה), חיסכון במים, יופי וצבעוניות קבועים, החיפוי הינו השקעה חד פעמית לשנים רבות של הנאה. (בדבר פרטים ושיטות ניתן למצוא באתר או לפנות לצוות המכירות והשירות).

איזה גודל טוף משמש לחיפוי?
כל סוגי הטוף מתאימים לחיפוי, נהוג ומקובל לחפות בגודל טוף החל מ 4-8 מ"מ ועד לגודל אוברסייז שהוא 20-50 מ"מ. גודל האבן השכיח בחיפוי הוא 4-20 מ"מ.

האם הטוף יכול לשמש כמצע גידול?
הטוף (אדמת טוף) הינו מצע גידול מעולה, למעלה מ - 85% מחממות הפרחים, הירקות והתבלינים בארץ שתולות על מצע טוף נקי מסוג חרמונית בגודל 0-8 מ"מ. ניתן להוסיף חומר אורגני להעשרת המצע ולהגדלת יכולתו לאחוז מים. החומרים המומלצים הם: כבול, קוקוס, קומפוסט. (ראה פרטים באתר או התייעץ עם אחד האגרונומים שלנו).

מהו טוף?
הטוף הינו מגמה מעורבת בגז שהתפרצה בעוצמה רבה, תוך כדי מעופה התנדפו הגזים ונכנס אויר. התקררות מהירה של חלקי המגמה באטמוספרה לכדה את האוויר והותירה נקבוביות רבה.
לאחר ההתקררות התקבלה אבן וולקנית בעלת נקבוביות ומשקל קל במיוחד (בערך 1 טון = 1 מ"ק).
רמת הגולן מאופיינת כאזור בו הייתה פעילות וולקנית לפני מאות אלפי שנים. מכאן שהטוף מעצם היותו חומר וולקני נמצא באזור זה בכמויות מסחריות ואיכותיות.
טוף מרום גולן כורה את הטוף ומנפה אותה לגדלים שונים, להם שימושים שונים כגון:
0-4 ,0-8 מ"מ משמש כמצע גידול (אדמת טוף).
2-4, 4-8 מ"מ  משמש כחומר גלם מאוורר ומייצב בתעשיית תערובות הגידול.
4-20, 20-50  מ"מ משמש לחיפוי הגן ולניקוז.
 

מהי תערובת גידול?
כידוע לכולנו צמחיה גדלה ע"ג האדמה, אך לאדמות השונות בעיות ותכונות שונות שאינן מאפשרות לצמחים להשיג את הגידול האופטימאלי: חוסר אוורור, מלחים, גיר, בורון ועוד...
תערובת הגידול מורכבת ממרכיבים וחומרים שנותנים מענה לצורכי הצמח הספציפיים ועל כן שונה ההרכב מעת לעת ותלוי בפרמטרים רבים ומגוונים כגון: סוג הצמח, איכות המים, גודל העציץ, מקום הגידול, האקלים וכו'...
אנו בטוף מרום גולן מייצרים תערובות מחומרים אורגניים משובחים ואיכותיים העוברים סדרה של בדיקות מחמירות שהן חלק מתהליך הייצור במפעל.
התאמת מצע לצמח הינה מקצוע והיא הערובה להצלחת הגידול.

מהו מצע גידול המתאים לצמחים?
מצע גידול הוא איזור נקבובי המשמש להתפתחות ועיגון שורשים, ולקליטה של מים וחומרי הזנה אל הצמח. מצע הגידול צריך להיות לח מנוקז ומאוורר, בעל אחידות גבוהה, וחופשי מגורמים מזיקים כמו מחלות או עשבים. עליו להיות בעל שטח פנים גבוה לאגירה ואספקה של מינרלים מומסים.  בנוסף על אלו, עליו להיות בעל משקל מתאים, זמין ובמחיר נוח.
סדרת בנטל, מצעי הגינה של טוף מרום גולן, באה לענות באופן מיטבי על תכונות אלה. המצעים מתאימים למגוון רחב של צמחים, הם לחים ומנוקזים, בעלי משקל נוח אך שאינו קל מדי, והם מכילים דשנים המשתחררים ומזינים את הצמח לאורך מספר חודשים.

למה להשתמש במצע גידול ולא באדמה?
לכאורה, השימוש באדמת גן נראה הגיוני וטבעי. השם מתאים, חברים ומכרים רכשו בעבר אדמת גן לגינותיהם, מחירה נמוך יחסית והיא זמינה בקלות. אבל, אדמת גן אינה מוצר מוגדר, ואינה יכולה לענות באופן מספק על התנאים שהוזכרו בשאלה הראשונה. אדמת הגן איה נכרית למטרות גנניות. היא מובאת, ברוב המקרים, מאתרים המיועדים לחפירה של יסודות מבנים, שינויים בתווי שטח או כביש וכו. מסיבות אלה, ברור שאינה יכולה להיות אחידה. תכונותיה להתפתחות שורשים נסבלות, אך אינן טובות, וחשוב מכל, היא אינה מבטיחה חופש ממחלות קרקע ו\ או עשביה קשה. אלה  עלולים לגרום לפגיעה חמורה בגינה.
הגינה מקשטת את סביבת חיינו. אנו משקיעים זמן וממון בתכנון, במערכות השקיה  ובדישון ממוחשב. כל אלה לא יועילו כאשר מצע הגידול הופך לגורם מגביל שאינו מאפשר ניצול אופטימלי של שאר רכיבי הגינה.

באיזה מצע גידול השתמשתם לגינה זו?
אנו משתמשים במצע בנטל 11 המכיל כבול, קוקוס וטוף. כל אחד מחומרי הגלם יכול לשמש, בתנאים מסוימים, כמצע גידול בפני עצמו. בתערובת בנטל 11 אנו מערבבים בניהם במינון המאפשר את הוצאת המרב מכל אחד. כך, מתקבל מצע שתילה נוח להתפתחות צמחים, קל לשימוש, קל להובלה ונשיאה אל נקודת השתילה.
תערובת בנטל 11 כוללת בתוכה שתי משפחות של דשנים. הקבוצה הראשונה, דשנים לטווח קצר, במינון נמוך, משמשים כבסיס מנרלי ראשוני שמעשיר את שטח הפנים של המצע. באופן זה הוא מקל על קליטת השתיל הרך. הקבוצה השנייה, בה ההרכב מינרלי שונה וקצב האספקה מוגבר מתחילה את פעולתה רק מספר ימים משתילה ומגבירה את קצב הצימוח, זאת, תוך התאמה לטמפרטורת הקרקע.
לסיכום, הרכבה הנוח של תערובת בנטל מאפשר שימוש מגוון וגמיש, מערוגות פרחי עונה, בורות שתילה לשיחים, בצוע טרסות, וסלעיות. היא יכולה להשתלב בגינה שמדושנת באופן קבוע או בשטח שמדושן מדי פעם. היא יציבה לאורך זמן וחופשייה ממחלות שורש ועשבים רעים.

 
בניית אתריםבניית אתרים
 
                                       טוף מרום גולן טל 04-6960191/2 פקס: 04-6960236